poriec

A trip around the world

Jāņu laiks Somijā June 23, 2012

Filed under: Ceļojums — poriec @ 10:31 am

Liekas, ka palikām pie tā, ka mūsu jauniegūtā draudzene Iri mūs vakardien savāc no ieriekšējā hosta Vibor un ved pie sevis.

Vispār somi ir viena pretīmnākoša tauta un nezinu vai tiešām kāds latvietis vienkārši uz ielas sastaptiem cilvēkiem piedāvātu savas mājas uz nedēļas nogali un pilnu ledusskapi ar pārtiku :)) Bet tā laikam ir vienkārši laimīga sagadīšanās, jo Iri ir daudz ceļojusi un ārvalstīs saskārusies ar līdzīgām grūtībām, tāpēc domājams, ka visi somi tā nedarītu.

Iri māja atrodas aptuveni 13 kilometrus uz ziemeļiem no Rovaniemi, mazā ciemā, kas ir pārsimt metru attālumā no vienas no lielākajām Somijas upēm. Tiešām gleznaina un skaista vieta. Tā kā Iri pati visu laiku strādās, māja paliek mūsu uzraudzībā.

Sākumā, gan Iri aizveda mūs pie saviem radiniekiem, kuri katras 2 nedēļas savācas kopā un grillē gaļu, dzer alu un vienkārši labi atpūšas. Kopā ar visiem brālēniem, māsīcām un viņu ģimenēm viņi ir loti daudz, bet šoreiz bija ieradušies kādi 15. Vieta bija ļoti skaista, un piedāvātie grillētās gaļas veidi vēl skaistāki… Kā izrādās viņi jau neies smērēties ar cūku vai liellopa gaļu, bet grillē tikai aļņa vai brieža gaļu. Šoreiz topā bija aļņa šašliks, kā arī aļņa steiks, kurš diemžēl palika aizkadrā…

Image

Mazliet atkāpe no stāsta – somi tā priecājas par Jāņiem, ka piektdiena gandrīz visiem ir brīva un visi aluspudeles korķē vaļā jau piektdienas pēcpusdienā. Gandrīz neviens veikals protams nestrādā, tāpēc tajā retajā veikalā, kas ir vaļā, ir nenormālas rindas.

Turpinam stāstu par Iri ģimeni – protams, visi runā angliski un ir ieinteresēti par mūsu plāniem, bet kā izskatās, tomēr mēs viņiem esam mazliet nesaprotami – kādēļ jāatstāj darbs, ja var normāli pelnīt naudu un dzīvot mierīgi…

Zemāk daļa no somu radiem, kurus vēlāk satikām rovaniemi bārā un centrā grils ar gaļu.

Image

Pusdienas ir paēstās, paldies pateikts un dodamies uz mājām, jo Iri jādodas uz darbu. Sarakstam blogus, sazvanamies skaipā ar draugiem un radiem. Tas aizņem mazliet vairāk laika nekā plānots, tāpēc no rūķu ciema izminamies (protams visiem somiem mājās ir kaudze ar riteņiem) tikai ap 12iem naktī un esam nokavējuši jāņu uguns paldināšanu upē. Toties pa ceļam safočējamies ar riteņiem  un noķeram pusnakts sauli, par kuru nav skaidrs, vai tā riet vai aust…

Image

Image

Tālāk mūsu ceļš ved uz bāru, kurā strādā Iri. Bārs ir salīdzinoši pilns un ieeja ir par maksu, par laimi tikai 2.50 eiro. Alkohola cenas? Nebija pat pārāk traki, jo tā kā veikalā alus maksā ap 4-5 eiro, rēķinājāmies, ka bārā tas būs jāreizina ar divi, bet tik traki nebija. Guiness alus bija pa 7 eiro, bet mēs nopirkām čehu tumšo alu, kas maksāja mazliet virs 6 eiro. Pēc tam arī nogaršojām vietējo, somu aliņu, kura nosaukumu gan neatceros, bet nav vērts arī, jo garšoja pēc čurūdeņa. Iepriekš ar Iri aprunājos par to, kas viņiem specifiskāks bāru ziņā un kā izrādās tur ir ļoti strikta politika par to, ka bārā viss jālej izmantojot menzūru, jo bieži vien esot slēptās pārbaudes un ja tas netiek darīts, bārs var pazaudēt savu licenzi. Un piemēram dubulto viskiju nemaz nevar pasūtīt. Var dabūt tikai divus atsevišķās glāzēs, kuras pēc tam var sajaukt kopā. Kā izrādās, ka dārgais alkohols arī esot tikai cīņas mēģinājums ar alkoholismu somu tautā, kas protams cieš neveiksmi, jo ja somijas dienvidnieki brauc uz Igauniju, tad ziemeļnieki brauc uz Zviedriju pēc alkohola, kur tas ir lētāks. Bet vispār par konkrēto bāru – pavisam jauns, izskatās kā īru pabs, bet no īru viskijiem izvēle pamaza, bija interesanti paskatīties, kā somi izmēģina savu balsi karaokē un pateicoties somu paziņām (Iri radiem) bija diezgan jautri.

Pēc tam devāmies mājās un likāmies uz auss, lai šorītu iesāktu ar tējas krūzi uz mājas lieveņa, baudot pilnīgu mieru…

Image

 Šodien gan plānojam palaiskoties un iespējams doties laivu izbraucienā, bet tad jau manīs, ja būs ko stāstīt, tad jau rīt atkal kaut ko uzskricelēšu.

Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s